Мета уроку: засвоєння учнями нових знань про Фінікійські міста-держави.
Завдання уроку:
1. З’ясувати особливості місцезнаходження і природних умов країни.
2. Охарактеризувати найважливіші відкриття фінікійців.
3. Формувати вміння працювати з картою.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку:
Географічне Положення. У давнину на східному узбережжі Середземного моря знаходились країни Сирія, Фінікія та Палестина. Народи цих країн були споріднені зі стародавніми іудеями, тобто були семітами. Географічне положення цих країн було дуже вигідним — на перехресті караванних і морських торгових шляхів, шо з'єднували Єгипет, Грецію, Палестину, Ассирію, Халдею (Вавилонію). Фінікійських купців і мореплавців знали в усьому світі.
Робота з картою: покажіть на мапі територію Фінікії.
Сирія була розташована на півночі. Головним її містом був Дамаск. Тут виробляли знамениту дамаську сталь, секрет якої нині втрачено. З неї робили мечі, шаблі й кинджали. Каравани верблюдів везли на продаж білу вовняну тканину й дамаські мечі.
Фінікійські міста. Найбільшими містами Фінікії були Tip, Сідон і Бібл. Місто Tip (це слово означає «скеля») стояло на острові неподалік від берега. Воно було неприступним для ворогів.
Місто Бібл уславилося тим, шо в ньому продавали сувої папірусу для книжок. Його назва збереглася в словах «Біблія» і «бібліотека».
Фінікійські мореплавці. Ліванські гори колись були вкриті густими лісами. З кедрових і дубових дощок майстри будували швидкохідні кораблі. Фінікійські мореплавці вважалися найкрашими в світі Кораблі плавали під вітрилами і на веслах. Веслували прикуті ло лав раби. Під час шторму раби тонули разом з кораблем.
Фінікійські кораблі
Фінікійці першими на своїх кораблях об'їхали навколо Африки. Послав їх в експедицію в 600 р. до н. е. єгипетський цар Нехо. Відпливши з Єгипту Червоним морем, вони повернулися додому через три роки вже Середземним морем. На мандрівників чатували різні небезпеки, вони потерпали від голоду й спраги. Двічі довелося їм причалювати до берега, сіяти ячмінь та пшеницю й збирати врожай. Коли мандрівники обігнули Африку, сонце раптом зійшло з протилежного боку. Моряки луже злякалися. Коли вони розповіли про це вдома, їм ніхто не повірив.
Фінікійські колонії. У чужих землях фінікійські мореплавці заснували нові поселення, або колонії. Сліди їх перебування знаходять навіть у далекій Іспанії. Відомою фінікійською колонією було місто Карфаген на півночі Африки.
Чим торгували фінікійці. Фінікія торгувала будівельним лісом, який охоче купували в Єгипті й Палестині. Цар Тіру Хірам посилав кедрові колони іудейському царю Соломону для спорудження єрусалимською храму. Єгиптяни купували кедрове дерево на саркофаги для мумій.
У Фінікії виготовляли пурпурову фарбу, що славилася далеко за її межами. Цю фарбу виварювали з пурпурових черепашок, за якими водолази пірнаїи на дно моря. Вона не линяла віл прання і не вигоряла на сонні. Пурпуровий одяг — багряницю — носили тільки царі, жерці та воєначальники. У різних кінцях світу археологи знаходять флакончики для пахощів і намиста, зроблені з фінікійського кольорового скла. Фінікійці одночасно з єгиптянами навчилися плавити скло.
Фінікійські купці в давнину зажили собі поганої слави жорстоких работоргівців. Вони хитрістю заманювали на свої кораблі людей, а потім продавали їх у рабство в інші країни. Піратство було найдавнішим морським промислом після рибальства.
Легенда про виникнення скла. Один фінікійський корабель віз із Єгипту селітру і пo дорозі причалив до берега. Щоб приготувати собі їжу, моряки поставили казани на шматки селітри. Коли ж селітра розігрілася і з'єдналася з піском, то утворився потік дивної густої рідини, яка потім застигла. Це й було, як переказують, народженням скла.
Фінікійська скляна голівка
Виготовлення скла
Фінікійський алфавіт. Фінікійські купці вели торгові записи. Та користуватися для цього клинописом чи ієрогліфами було незручно. Тому вони створили свій алфавіт на основі єгипетського скоропису. Він був дуже простий, мав 22 літери, якими позначалися лише приголосні звуки.
Греки використані фінікійський алфавіт для створення власного алфавіту. Від грецького походять сучасні європейські алфавіти, у тому числі й український.
Релігія фінікійців. Фінікійці поклонялися жорстокому богові Молоху. Перед його статуєю приносили людські жертви, благаючи дошу. Крім Молоха, шанували богиню місяця Таніту і богиню ранкової зорі, краси та кохання Астарту.
Молох
Цікаво знати
Молох – головне божество у західно-семітських народів, що є одним із втілень Баала, яке ототожнюється також з такими західно-семітських богами, як шанований в Тирі Мелькарт і аммонітянскій Мілько. Використовувана в Септуагінті форма «Молох» сходить до єврейського «Молех», навмисно спотворюють слова «мелех» («цар»), що аналогічно підстановці слова «бошет» («мерзота», «сором») замість «Баал» в ізраїльських іменах з теоформним компонентом, таких, як Ішбаал. Новонароджених приносили в жертву Молоху, кидаючи їх у вогонь. Такого роду ритуальні дітовбивства згодом були заборонені Мойсеєвим Законом і каралися смертною карою, проте аж до вавилонського полону (586 до н.е.) вони практикувалися у євреїв, як і в інших семітських народів , на що вказують численні місця в Старому Завіті. Так, Соломон в старості спорудив жертовник Мілько. У наступні століття дітей спалювали на честь Молоха в долині Гінном на висотах Тофету. Тут спалив своїх синів Ахаз, і «свого сина через вогонь» Манасія. Ассірійці та вавілоняни, завоювавши Палестину і Фінікію (86 ст. до н.е.), заборонили там практику дітовбивства, але в Карфагені вона продовжувала існувати аж до римського завоювання (2 ст. до н.е.).
Кесарія – невеликий фінікійський порт, що виник на Середземноморському узбережжі в IV ст. д. е.
Перевір себе:
1. Які основні заняття були в жителів фінікійських міст?
2. Чим прославилися міста Дамаск і Бібл?
3. Яке важливе плавання здійснили фінікійці?
4. Чим торгували фінікійці?
1. Як знайшли секрет виробництва скла?
2. Яке значне відкриття фінікійці зробили в писемності?
3. Яким богам вони поклонялися?
4. Географічне положення фінікійських міст мало сприяло розвитку господарства. Як пристосувалися фінікійці до складних умов свого існування? Дай розгорнуту відповідь.
5. Що, на твою думку, означає вираз «молох війни», який іноді вживається в літературі?
Немає коментарів:
Дописати коментар