Міжнародний день студента є офіційною пам’ятною датою ООН, яка щороку відзначається 17 листопада. Сьогодні у багатьох університетах День студента відзначають у інших числах, нівелюючи його первісний зміст. У цьому випадку акцент зазвичай робиться на культурний обмін між студентами з різних країн, студентських культмасових заходах, спортивних змаганнях тощо. Звідки ж взялася ця дата – 17 листопада, і яке її первісне значення?
Походження дати. Наприкінці 1939 року нацистська окупаційна влада в Чехословаччині (на той час – Протекторат Богемія і Моравія) придушили демонстрацію в Празі, яку проводили студенти медичного факультету Карлового університету. Демонстрація відбулася 28 жовтня на честь річниці незалежності Чехословацької республіки. Під час цієї демонстрації студент Ян Оплетал був поранений і 11 листопада помер від ран. 15 листопада його тіло мало бути перевезене з Праги додому в Моравію. Похоронна процесія складалася з тисяч студентів, які перетворили цю подію в антинацистську демонстрацію. Однак, це призвело до різких заходів з боку нацистів, зокрема штурму Празького університету. Окупанти закрили всі чеські вищі навчальні заклади, понад 1200 студентів потрапили до концентраційних таборів. 17 листопада дев'ять студентів і викладачів було страчено без суду та слідства. На згадку про це дата 17 листопада була обрана в якості Міжнародного дня студентів.
Перше відзначення. День студента був вперше відзначений 17 листопада 1941 року в Лондоні Міжнародною студентською радою (у якій, на той час, було багато студентів-біженців), що було погоджено із Західними союзниками (частиною Антигітлерівської коаліції). Ця традиція була продовжена і наступником Ради – Міжнародним союзом студентів, який разом з Європейською студентською радою та іншими громадськими організаціями пролобіювали визнання цього дня офіційною пам’ятною датою ООН.
Греція. 17 листопада 1973 року настала кульмінація повстання Афінської політехніки проти грецької військової хунти, яка закінчилась насильницьким розгоном та розгромленням воріт університету за допомогою танка. Студенти Афінської політехніки оголосили страйк 14 листопада. Вони забарикадувалися і, зібравши радіостанцію з лабораторного обладнання, почали вести мовлення на все місто Афіни. Їхні трансляції мали демократичне спрямування і виступали проти хунти, яка була при владі. Незабаром до них приєдналися тисячі співвітчизників. Проте, тоді їм не вдалося досягти мети. У ніч на 17 листопада танк AMX 30 розгоромив забарикадовані ворота політехніки. Згідно даних офіційного розслідування, яке низка експертів ставить під сумнів, обійшлося без людських жертв, проте кілка чоловік було серйозно поранено. Сьогодні 17 листопада є одним із офіційних свят грецьких студентів.
Знову Чехія. У 1989 році незалежні студентські лідери спільно з Соціалістичним союзом молоді організували масову демонстрацію для відзначення Міжнародного дня студента. 50-ий день студента давав можливість висловити невдоволення комуністичною партією Чехословаччини. Те, що починалося як мирний захід, перетворилося на кінець дня у акт насильства. Велика кількість учасників була побита поліцією та представниками інших силових структур. У демонстрації брало участь 15000 осіб. Після розгону демонстрації на бруківці залишилась лежати людина – нібито студент, а насправді – замаскований агент спецслужб. Проте, чутки про студента, який загинув через жорстокість поліції, викликали ефект, якого аж ніяк не сподівалися комуністи. Тієї ж ночі студенти та актори театру домовилися про страйк. Почалися масові заворушення. Таким чином, події, пов’язані з відзначенням Міжнародного дня студента, стали каталізатором Оксамитової революції у Чехословаччині. День демократії та боротьби за свободу відзначається сьогодні як офіційне свято і у Чехії, і у Словаччині.
Сьогодення. Після падіння Берлінської стіни та прогресивної кризи в середовищі Міжнародної студентської ради, відзначення 17-го листопада проводилося лише у кількох країнах без будь-якої міжнародної координації. Проте, під час проведення Світового соціального форуму в Мумбаї, Індія, у 2004 році, низка міжнародних та національних молодіжних організацій вирішила здійснити “перезапуск” свята і провести заходи на глобальному рівні. Того року студентський рух отримав відчутний поштовх. Відзначення Міжнародного дня студента триває і донині.
Немає коментарів:
Дописати коментар