понеділок, 30 листопада 2015 р.

До дня боротьби зі СНІДом


Урок – застереження «Снід: подумай про майбутнє - обери життя»


Мета: сформувати уявлення про хворобу століття, виробляти поведінкові мотивації до збереження свого здоров’я.
Бібліотекар: Здоров'я – одне з основних джерел радості, щасливого та повноцінного життя. Здоров'я – це стан життя і діяльності людини за умови відсутності хвороб, фізичних дефектів, психологічне, соціальне і духовне благополуччя.
Поріг ХХІ століття людство переступило з низкою жахливих хвороб. Особливо небезпечні ВІЛ (вірус імунодефіциту людини)  і його кінцева стадія СНІД( синдром набутого імунодефіциту). СНІД – особливо небезпечна хвороба, смертельна для людини.
З 1988 року 1 грудня відзначають Всесвітній день боротьби зі СНІДом, що слугує  справі зміцненню організованих зусиль у боротьбі з пандемією, яка поширюється у всіх регіонах світу.
            Зусилля вчених спрямовано на винайдення ефективних методів подолання СНІДу, однак поки що говорити про успіх, про перемогу над вірусом ВІЛ передчасно. За оцінками експертів, сьогодні понад 50 млн. жителів планети Земля є ВІЛ-позитивними, а понад 20 млн. - вражені СНІДом. Кожного дня у світі інфікується 15-16 тис. осіб, переважно молодого віку.
            На жаль, Україну визнано державою, яка від ВІЛ/СНІДу в Східній Європі постраждала найбільше. Сьогодні в нас офіційно зареєстровано 49 тис. осіб, що мають статус ВІЛ-позитивних. Серед них майже 4 тис. дітей у  віці до 14 років. У тенетах СНІДу перебувають понад 3 тис. громадян України, з яких понад 100 дітей. Це офіційна статистика, зареєстрована в Українському центрі профілактики і боротьби зі СНІДом МОЗ України. Міжнародні експерти вважають, що ВІЛ – позитивних у нас значно більше.        
 Бібліотекар: У всьому світі 1 грудня говорять про СНІД, про те, яку загрозу існуванню людства несе ця глобальна епідемія. Згадують і оплакують тих, хто вже помер або смертельно хворий,  говорять про масштаби трагедії і про те, що ця чума ХХ, а тепер вже і ХХI століття загрожує існуванню людства…

Володимир Івасюк: «У долі своя весна»

Володимир Івасюк: «У долі своя весна»




         А ви знаєте, в якої весни – яка доля?
З Мелодіями Золотої Ери до вас – Сергій Коротаєвський. Ось ще одна пісня Володимира Івасюка, яку точно можна вважати – «на усі часи піснею». Бо з першого виконання вона знову і знову лунає і відлунює… і кожен намагається якось по своєму…
                  Щось – «не теє», чи не так? Акцент такий дивний… з «аканням» - і запис не надто якісний, часи були такі, коли чистенько записати було важкувато… «У долі своя весна» – так ця пісня називається. Володимир Івасюк скористався з відомого вірша Юрія Рибчинського, а оскільки івасюковські композиції на середину 70-х уже популярні по всьому колишньому Союзу, то і виконавців він хотів собі добрати – відомий… і звернувся до «Пєснярів». Що й казати – група теж майже на усі часи, але до цієї «долі» не дотягнула! Івасюку «пєсняровський» варіант, який виглядав, як просто-шлягер, не сподобався. І тоді він звернувся до краянки…

суботу, 28 листопада 2015 р.

сім'я Грушевського

У 1899 році – один із організаторів першого політичного об’єднання в Галичині – Української національно-демократичної партії. У 1905-1906 роках активно співпрацював з Українською думською громадою у І та ІІ Державних думах. Один із засновників та член Ради товариства українських поступовців (ТУП). Із початком Першої світової війни заарештований і висланий до Симбірська, згодом Казані та Москви. З березня 1917 року – незмінний голова Української Центральної Ради, автор головних політичних документів УЦР, що визначили концепцію державної незалежності України. Після гетьманського перевороту відійшов від активної політичної діяльності. У 1919-1924 роках перебував на еміграції (Прага, Женева, Відень). У березні 1924 року повернувся в Україну задля продовження масштабних наукових досліджень та завершення написання «Історії України-Руси». На початку 1931 року після розгрому Історичної секції, змушений виїхати до Москви, де перебував під постійним наглядом слідчих органів. Помер у Кисловодську після низки хірургічних операцій.
Його смерть приголомшила національно свідомих українців. Друг Михайла Сергійовича поет О. Олесь відгукнувся на цю трагедію віршем: «Плачте, діти, плачте, Батько ваш помер».
Круті сходи ведуть до триповерхового будинку, довкола якого розбиті клумби, висаджені кущі. Оглядаючи інтер’єри, відчувається, що музейники вклали душу в правдиве відтворення цього будинку, де панує пієтетне ставлення до М. Грушевського та його родини. Отож розповідає завідуюча Історико-меморіального музею Світлана Михайлівна Панькова:

середу, 25 листопада 2015 р.

Занимательные уроки - Всемирная история. Древний человек


Виховна година "День пам'яті жертв Голодомору"

Тема: День пам'яті жертв Голодомору
Мета: навчити сприймати  різні життєві ситуації; розвивати цікавість до минулого свого народу; виховувати правильне ставлення до історії Українського народу.

Хід виховної години

Вчитель: Голодомор 1932-1933 рр. - одна з найстрахітливіших сторінок у новітній історії українського народу. Роки державної незалежності України стали часом складного усвідомлення причин перебігу та наслідків національної катастрофи українців. 28 листопада 2006 року Верхвна Рада України визнала Голодомор 1932-1933 рр. геноцидом українського народу.
Сколихнулась Україна від скорботи і жалю. Припустилися від чорного болю жолобних стрічок Державні прапори. Запізнілими дзвонами шукаємо мільйони українських душ, щоби вписати їх в історію Пам'яті.
Сталося це літа Божого 1932-го
Сталося це літа Божого,
Яке запам'ятається кожному
Навічно, важко, гірко.
Сталося це літа Божого 1933-го.
Пекельні цифри і слова
У серце б'ють неначе молот.
Немов прокляття ожива
Рік тридцять другий...
Голод... Голод...

Мандрівка до острова скарбів ,,Здоров’я’’ .(виховна година)


Мета:
· формування фізично і морально здорових, сильних, всебічно розвинених дітей;
· спонукання дітей до активного способу життя, пропаганда здорового способу життя;
· формування особистості вихованця без шкідливих звичок, що стає джерелом позитивного впливу;
· виховання в гуртківця розуміння здоров’я як пріоритетної цінності в житті;

вівторок, 24 листопада 2015 р.

Грушевський





Загадка дати смерті Михайла Грушевського

Фарисейство із похороном та офіційним вшануванням його як "видатного вченого", "академіка Радянської України", що начебто визнав переваги соціалізму, далі закріплювалось передруком єдиного офіційного некролога на його смерть. Причому, з помилковою датою смерті. Чому?..
Вивчаючи життя і діяльність Михайла Грушевського (17 (29) вересня 1866 – 24 листопада 1934), я раз-по-раз стикалась із тим, чого апріорі бути не могло. Що виглядало просто нереальним.
Я проглядала купу книжок, але у вічі знову й знову впадала відмінність у датуванні одного доконаного факту. Причому різнобій стосувався не якоїсь другорядної дати, а дати смерті.
Кінець 1980-х рр. Члени Українського культурологічного клубу наводять порядок на могилі історика та державного діяча Михайла Грушевського

Михайло Сергійович Грушевський

Михайло Сергійович Грушевський (17(29).09.1866; Холм, тепер м.Хелм, Польща – 24.11.1934; Кисловодськ, Росія) – історик, літературознавець, письменник, публіцист, громадський і державний діяч. Академік ВУАН (з 1923 р.) та АН СРСР (з 1929 р.).
Михайло народився в сім’ї випускника Київської духовної академії, педагога, організатора народної освіти, автора “Первой учебной книги церковно-славянского языка” Сергія Федоровича Грушевського. Рід батька походив від козаків Грушів, рід матері – греко-католицьких священиків Опуцкевичів.
Михайло Грушевський. Київ, кінець 1880-х - початок 1890-х рр.
Він закінчив Тифліську гімназію (1880–1886 рр.), історико-філологічний факультет Університету святого Володимира (1886–1890 рр.). У 1891–1894 рр. – професорський стипендіат на здобуття звання магістра історії при університеті. Учень В.Антоновича. Під його керівництвом підготував конкурсну роботу “Нарис історії Київської землі від смерті Ярослава до кінця ХІV ст.” (1891 р.), удостоєну золотої медалі, та магістерську дисертацію “Барське староство” (1894 р.).
У 1894 р. Грушевський переїхав до Львова і обійняв посаду професора Львівського університета. В університеті він очолив кафедру “всесвітньої історії з спеціальним оглядом на історію Східної Європи” – першу на українських землях кафедру історії України і займав цю посаду аж до вибуху Першої світової війни (1914 р.).

понеділок, 23 листопада 2015 р.

Конституция Украины


Всеобщая декларация прав человека

 
                          
         Принята и провозглашена в резолюции  
          Генеральной Ассамблеи от 10 декабря 1948 года 
                            Преамбула 
     Принимая во  внимание,  что признание достоинства,  присущего 
всем членам человеческой семьи,  и равных и неотъемлемых  прав  их 
является основой свободы, справедливости и всеобщего мира; и 

     принимая во внимание,  что пренебрежение и презрение к правам 
человека привели к варварским  актам,  которые  возмущают  совесть 
человечества,  и  что  создание такого мира,  в котором люди будут 
иметь свободу слова и убеждений  и  будут  свободны  от  страха  и 
нужды, провозглашено как высокое стремление людей; и 

     принимая во  внимание,  что необходимо,  чтобы права человека 
охранялись властью закона в целях обеспечения того,  чтобы человек 
не  был  вынужден  прибегать,  в  качестве последнего средства,  к 
восстанию против тирании и угнетения; и 

Соціально-економічний розвиток України в першій половині XIX ст.

У першій половині XIX ст. майже всі українські землі увійшли до складу Росії. За її межами залишалися тільки Галичина, Буковина і Закарпаття, які входили до складу Австрійської імперії

Україна в складі Росії офіційно називалася "Малоросія", окремі її частини мали свої назви. Зокрема за Лівобережною Україною утвердилась назва Гетьманщина, а південна (степова) Україна отримала назву "Новороссия".
Господарство України в досліджуваний період стало невід'ємною частиною економіки Росії. Перша половина XIX ст. і для Росії, і для України характеризується розпадом феодально-кріпосницького устрою і формуванням капіталістичних відносин. Ці процеси визначилися вже наприкінці XVIII ст., і у першій половині XIX ст. розвиваються більш інтенсивно. У середині XIX ст. феодальну систему Росії охопила глибока криза.


неділю, 22 листопада 2015 р.

Прекрасні Чернівців


Славетне Запоріжжя


Казковий Львів


Париж !!!!!


Серії про розпад СРСР

Цікаві факти з життя Сталіна


Ню́рнберзький проце́с

Ню́рнберзький проце́с — міжнародний судовий процес над колишніми керівниками гітлерівської Німеччини. Проходив у м. Нюрнберг з 20 листопада 1945 по 1 жовтня 1946 р. в Міжнародному військовому трибуналі.

Організація трибуналу[ред. • ред. код]

Домовленість про створення Міжнародного військового трибуналу і його статуту були опрацьовані СРСРСША,Великобританією і Францією в ході лондонської конференції 26 червня — 8 серпня 1945 р. Спільно розроблений документ відобразив позицію всіх 23 країн-учасниць конференції, принципи статуту затверджені Генеральною Асамблеєю ООН.
29 серпня опубліковано перший список головних військових злочинців — 24 нацистських політиків, військових, ідеологів нацизму.

суботу, 21 листопада 2015 р.

Патріотичні пісні











конкурс МАН

Про конкурс

Всеукраїнський конкурс-захист науково-дослідницьких робіт учнів – членів Малої академії наук України є одним із провідних заходів МАН. Конкурс проводиться з метою духовного, творчого, інтелектуального розвитку дітей країни, виховання їх у дусі патріотизму і демократичних цінностей, створення умов для формування інтелектуального потенціалу нації.
Основними завданнями конкурсу є виявлення і підтримка обдарованих дітей, залучення інтелектуально й творчо обдарованої учнівської молоді до науково-дослідницької та експериментальної роботи, формування активної громадянської позиції учнів, виховання в них самостійності, наполегливості, вміння формувати й обстоювати власну думку.
Щороку близько 100 тисяч обдарованих дітей більшості районів та міст АР Крим, областей України, міст Києва та Севастополя беруть участь у відбірних І етапах Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів – членів Малої академії наук України. За результатами проведення І етапів у січні–лютому проводяться ІІ (регіональні) етапи на базі вищих навчальних закладів, інститутів післядипломної освіти, обласних позашкільних навчальних закладів тощо.

четвер, 19 листопада 2015 р.

21.11 день ГІДНОСТІ І СВОБОДИ


Книга «Дети падших»

Предисловие
Книга «Дети падших» представляет собой уникальную попытку соединить в единую картину мифы большинства древних цивилизаций; историю первых царских династий Шумер и Египта; некоторые древние исторические документы; информацию, полученную из трудов античных писателей, и Библию, приняв за хронологическую основу указанные в ней события. Вы сможете убедиться. что данный метод позволяет устранить многие «тёмные» пятна в истории человечества. В работе показано, что под мифической вуалью богов и героев скрывались вполне исторические персонажи; рассмотрено, что в основе мифов выступает история, облаченная в фантастические образы.

Велесова книга раздоров.


Коротка історія книги

Книга – одне з найбільших чудес, створеною людиною. З тих пір, як люди навчилися писати, свою всю мудрість вони довірили книгам. Книги відкривають нам світ, допомагають уявити минуле, заглянути в майбутнє.
Шлях розвитку книги був довгим і складним. Який тільки матеріал не використовували люди для виготовлення книжок: глину, листя та кору дерева, шкіру тварин, бамбук, папірус, шовк

середу, 18 листопада 2015 р.

Фінікія. Фінікійські міста-держави. Фінiкійські мореплавці. Заснування колоній.


Мета уроку: засвоєння учнями нових знань про Фінікійські міста-держави.

Завдання уроку:
1. З’ясувати особливості місцезнаходження і природних умов країни.
2. Охарактеризувати найважливіші відкриття фінікійців.
3. Формувати вміння працювати з картою.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку:

Географічне Положення. У давнину на східному узбережжі Середземного моря знаходились країни Сирія, Фінікія та Палестина. Народи цих країн були споріднені зі стародавніми іудеями, тобто були семітами. Географічне положення цих країн було дуже вигідним — на перехресті караванних і морських торгових шляхів, шо з'єднували Єгипет, Грецію, Палестину, Ассирію, Халдею (Вавилонію). Фінікійських купців і мореплавців знали в усьому світі.

Не рубай калину - краще посади!






Не рубай калину - краще посади!
Не суди людину - краще промовчи.
Всі ми на цім світі все зробить не можем,
 і не живем, як хочем, а живем, як можем!
 У кожного є доля і в кожного - своя.
 І не гніви Бога, коли ж бо нелегка.
І де би ти не був, на чужині чи вдома –

 будь завжди ЛЮДИНОЮ - мисли свідомо!



вівторок, 17 листопада 2015 р.

Люди - звірі


Української імміграції


Історія Криворіжжя

Криви́й Ріг — місто в Дніпропетровській області; найбільше місто України, яке не є обласним центром[4]. Населення близько 648 тис. мешканців, а разом із Криворізькою агломерацією ця позначка сягає мільйону осіб. Відстань дообласного центру становить 146 км (автошляхом). Довжина міста становить 126 км[5], відстань між крайніми точками по прямій — 66 км.

3 дні в лютому. Події Революції Гідності 18-20 лютого у Києві.


Виховна година "День Гідності та Свободи в Україні".

Тема виховної години: День Гідності та Свободи в Україні.

Мета: розширити поняття про єдність,  незалежність і суверенність нашої держави; розвивати в учнів бажання брати посильну участь у розбудові та зміцненні єдності нашої держави; наполегливо вчитись, щоб принести якомога більше користі рідній Україні; формувати в учнів активну громадянську позицію щодо єдиної, цілісної держави та захисту її кордонів; . виховувати патріотичні почуття, гордість за свою Батьківщину – Україну
Форма проведення: година спілкування для учнів 10 класу
Обладнання: Конституція України, географічна карта, фото краєвидів рідної Чемеровеччини, портрети героїв «Небесної сотні» та українців, що поклали свої голови за цілісність кордонів нашої країни, фото та список прізвищ земляків, що зараз воюють за єдність нашої країни, проектор, комп’ютер, записи музики, відеоролики.

понеділок, 16 листопада 2015 р.

Афганська війна: цифри і факти

У квітні 1979 року в Афганістані одночасно у всіх провінціях розпочалося повстання проти правлячого комуністичного режиму. У травні 1979 року прем'єр-міністр Хафізулла Амін почав жорстоко придушувати повстання. В'язниці були переповнені, але повстання наростало. Можна було чекати швидкого падіння комуністичного режиму в Афганістані. В той час, як на Заході ніхто на це не реагував, радянський уряд занепокоївся таким розвитком подій.


Галичина


ОУН - УПА (2 частини)


Діяльність УПА після завершення Другої світової війни

Гоніння та цькування УГКЦ — традиційно авторитетної на заході України церковної організації, суспільно-економічні та ідейно-культурні перетворення, що здійснювалися сталінським керівництвом силовими методами, без урахування національної, релігійної специфіки регіону, зумовлювали поширення опозиційних настроїв, зростання акцій непокори серед місцевого населення. Не бажали здавати свої позиції в Західній Україні й українські націоналісти. Провідники самостійницького руху ще у кінці 1943-го — на початку 1944 р. остаточно відмовились від тактики «двофронтової боротьби» і спрямували свої зусилля на недопущення встановлення радянської влади в краї. Поступово протидія тотальній радянізації західних областей переростала в затяжний збройний конфлікт, а протистояння між симпатиками нового соціалістичного ладу та його противниками набуло характеру громадянської війни. У результаті в другій половині 1940 — на початку 1950-х pp. Західна Україна перетворюється на арену кривавої борні між ОУН та УПА, з одного боку, і радянськими владними структурами — з іншого.
З наближенням фронту головним об'єктом терористично-бойових дій УПА на Волині, Поліссі, Буковині стали невеликі гарнізони, групи військовослужбовців, тилові служби Червоної армії.

неділю, 15 листопада 2015 р.

Как создавались империи. Ацтеки.

Ацте́ки — найбільший народ американських індіанців Мексики, що прийшов у центральну частину країни з півночі в 12 столітті. Інша автентична назва ацтеків — мешіка[1]. Вважається, що в 1325 вони почали будувати свою столицю — Теночтітлан (на місці сучасного Мехіко). Теночтітлан поступово став столицею імперії, яка розкинулася далеко за межі Мексиканської долини.

Китай


Осма́нська імпе́рія

Осма́нська імпе́рія (осман. دولت عليه عثمانيه) — ісламська монархічна держава турецької династії Османів. Існувала у 1299 — 1923 роках. Заснована султаном Османом І на території Малої Азії. У ранньому новому часі вважалася наддержавою у Європі та Середземномор'ї. Знищила Візантійську імперію, захопивши її столицю Константинополь, перейменований на Стамбул (1453). У часи найбільшого розквіту вXVI — XVII століттях займала АнатоліюБлизький СхідПівнічну АфрикуБалканський півострів і прилеглі до нього з півночі землі Європи. Мала численних васалів — ВолощинуМолдовуРагузуКрим,МеккуТрансильваніюГрузію та інших.

“Козак-Мамай”

“Козак-Мамай” як етносимвол українців


«Козак-Мамай»… Цей загадковий образ у багатовіковому історичному поступові виявився духовним символом українців, уособлюючи звитяжницькі ідеали народу, його світоглядні орієнтири та націотворчі спрямування. Набувши свого значного поширення в Україні XVIIІ–XIX століть, народна картина «Козак-Мамай» освячувала чи не кожну українську хату, утворюючи своєрідний сакральний комплекс разом із традиційними іконописними образами. Жодному іншому творові давнього українського народного малярства не судилося прожити таке довге життя в стількох варіантах, повтореннях і копіях.

суботу, 14 листопада 2015 р.

Загадки 1945 року.


А що ти знаєш про День студента?


Міжнародний день студента

Міжнародний день студента є офіційною пам’ятною датою ООН, яка щороку відзначається 17 листопада. Сьогодні у багатьох університетах День студента відзначають у інших числах, нівелюючи його первісний зміст. У цьому випадку акцент зазвичай робиться на культурний обмін між студентами з різних країн, студентських культмасових заходах, спортивних змаганнях тощо. Звідки ж взялася ця дата – 17 листопада, і яке її первісне значення?
Походження дати. Наприкінці 1939 року нацистська окупаційна влада в Чехословаччині (на той час – Протекторат Богемія і Моравія) придушили демонстрацію в Празі, яку проводили студенти медичного факультету Карлового університету. Демонстрація відбулася 28 жовтня на честь річниці незалежності Чехословацької республіки. Під час цієї демонстрації студент Ян Оплетал був поранений і 11 листопада помер від ран. 15 листопада його тіло мало бути перевезене з Праги додому в Моравію. Похоронна процесія складалася з тисяч студентів, які перетворили цю подію в антинацистську демонстрацію. Однак, це призвело до різких заходів з боку нацистів, зокрема штурму Празького університету. Окупанти закрили всі чеські вищі навчальні заклади, понад 1200 студентів потрапили до концентраційних таборів. 17 листопада дев'ять студентів і викладачів було страчено без суду та слідства. На згадку про це дата 17 листопада була обрана в якості Міжнародного дня студентів.

пʼятницю, 13 листопада 2015 р.

я - вчитель


Мазепа Іван Степанович — гетьман України (1687—1709 рр.).

Мазепа Іван Степанович — гетьман України (1687—1709 рр.); видатний державно-політичний і культурний діяч кінця XVII — поч. XVIII ст.
Народився 20 березня 1639 р. у с. Мазепинці (нині Білоцерківський район Київської області). Належав до родини відомої правобережної української шляхти. Початкову освіту отримав у школі Київського братства, згодом закінчив Києво-Могилянський колегіум та Єзуїтську колегію у Варшаві. Протягом трьох років навчався у Німеччині, Італії, Франції та Голландії, де здобув блискучу європейську освіту, досвід європейського політичного та культурного життя. Знав кілька іноземних мов. Формування національно-політичних переконань І. Мазепи відбувалося під час служби при гетьманах П. Дорошенкові та І. Самойловичеві, які мали програми відродження самостійної й соборної української держави.

Конашевич-Сагайдачний Петро (1570 - 1622)


Один із найвидатніших полководців Європи, державний діяч, дипломат, — таким постає в нашій історії Петро Кононович Конашевич-Сагайдачний.
Народився гетьман українського реєстрового козацтва 1570 року в селі Кульчиці на Львівщині. Походив з родини православного шляхтича, який мав свій герб. Навчався в школі Львівського братства та знаменитій на той час Острозькій школі.

Переяславська рада 1654 р.: міфи та реальність


Практично кожен громадянин України знає про Переяславську раду 1654 р. із шкільних підручників. Але правда про ці події тільки недавно стала доходити до людської свідомості. І досі чимало громадян України сприймають цю подію (або комплекс подій, пов'язаних з Переяславською радою) крізь призму постанови ЦК КПРС "Про святкування 300-річчя возз'єднання України з Росією"), яка остаточно сформувала сформований колонізаторами міф про Переяславську раду. Найменший сумнів у цьому міфі або якійсь його складовій частині жорстоко переслідувався, прикладом чого є доля видатного українського історика Михайла Брайчевського, автора знаменитого трактату "Приєднання чи возз'єднання?".
Цей міф є складовою частиною іншого, тотальнішого міфу російської великодержавно-шовіністичної історіографії, яким керувалися і керуються явно або у завуальованій формі правителі імперії у своїй політиці щодо України та Білорусі. Цей міф зводиться до того, що українці та білоруси є нібито не самостійними народами, а лише частинами (гілками) російського народу, роз'єднаного ординцями Батия, а потім поляками, литовцями, німцями і т. д., котрі ще й нібито "вигадали" українську та білоруську мови. Ці частини - гілки тільки й робили потім, що мріяли про "воссоєдінєніе" і нарешті прийшов Богдан Хмельницький і здійснив цю мрію. Відповідно Богдан Хмельницький та "його сподвижники" всіляко вихвалялися, а всі інші оголошувалися "купкою зрадників", "польськими (турецькими і т. д.) ставленнниками" тощо. При цьому звичайно замовчувалися очевидні факти: скажімо "зрадник" Виговський у 1654 р. доклав чимало зусиль, щоб створити союз України з Московською державою.